kurtaj-sonrasi-fiyati
Kürtaj

Kürtaj Hakkındaki Tüm Merak Ettikleriniz

KÜRTAJ AĞRILI İŞLEM MİDİR?

Kürtaj 2 şekilde yapılır, lokal anestezi ve genel anestezi ile yapılmaktadır.Lokal anestezi ile rahimin ağız kısmı uyuşturulur ancak çok olmasa da bir miktar ağrı çeker.Genel anestezi ile hastalar damardan ilaç verilerek(bunu anestezi uzmanları yapıyor) kürtaj süresi olan 5-10 dk lık uyutma ile kürtaj yapılmakta hasta hiçbirşey hissetmemektedir. Lokal anestezi ile yapılan kürtajı genellikle normal doğum yapan ,uyumak istemeyen hastalara önermekteyiz.Ağrı faktörünü sadece anestezi şekli belirlemez, kürtajı yapan doktorun da becerisi ve kullandığı aletlerin özellikleride belirler. Mümkün olduğunca en ince kataterle enjektör sistemiyle yapılmalıdır. Rahim içine tahrişi en aza indirgenmelidir.

KÜRTAJ HERYERDE YAPILMALI MI?
Kürtaj sonuçta bir cerrahi işlemdir, ama dikiş kesme gibi işlemler olmasada sonuçta cerrahi işlemdir.Bu nedenle kürtajın yapılabilmesi için ortamın hijyeni, kullanılan aletlerin sterilitesi(mikroplarının sıfıra indirgenmesi) doktorun steriliteye ne kadar önem verdiği ve kullanılan aletlerin kalitesi çok önemlidir. Çünkü bunlara dikkat edilmezse rahim içi enfeksiyonlar(iltihap) bulaşıcı zührevi hastalıklar, hiv,hepatit gibi enfeksiyonlara açık hale gelir.Bu nedenle kürtajı yaptırmadan önce ortamı n hijyene ne derece uyulduğuna bakmak gerekir.En azından bilmesekte kafada bir güven verir.

KÜRTAJ SONRASI BİZLERİ NELER BEKLİYOR?
Kürtaj sonrasında 7-10 gün süren küçük kanamalar olabilir, normal adeti ise 30-40 gün sonra görür. Kürtaj sonrası mutlaka hastanın kontrole gitmesi gerekir.

KÜRTAJ SONRASI ÇOCUĞUM OLUR MU?
Bu en önemli bir durumdur.Çünkü kürtaj sonuçta bir cerrahi girişimdir. Burada doktorun kürtajı yapma şekli çok önemlidir. Mümkün olduğu kadar doktor steriliteye çok dikkat etmelidir, hatta tek kullanımlık alet pakatten çıkarılarak kullanılmalıdır. Aletlerin sıvının içinden çıkarılıp kullanılması enfeksiyon riskini artırmaktadır. Tabiki hangi sıvı içine koyduğuda önemlidir. Bunun yanında cerrahın kullandığı kataterin mümkün olduğundca incesini seçmelidir. Rahim içini aşırı travmatize etmemelidir. Mümkün olduğunca ultrason kontrolünde kürtaj yapmalıdır ve içeride parça kalmamalıdır. Mutlaka kontrole gelmelidir.Kürtaj sonunda kesinlikle antibiyotik verilmelidir. Bunlara dikkat edildiği sürece kürtaj olan bayanların tekrar çocuk sahibi olmaları mümkündür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir